• اخبار

فراخوان بیست و نهمین جشنواره ی تئاتر استانی کردستان اعلام شد

فراخوان بیست و نهمین جشنواره ی تئاتر استانی کردستان اعلام شد
مدیر کل فرهنگ و ارشا اسلامی کردستان از اعلام فراخوان، بیست و نهمین جشنواره ی تئاتر استانی در بین گروه های نمایشی استان خبر داد و گفت: این جشنواره از ۱۶ تا ۱۸ مرداد جاری در سنندج برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، جلال قلعه شاخانی به خبرنگار روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اظهار کرد: انجمن هنرهای نمایشی کردستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، بیست ونهمین جشنواره ی  تئاتر استان کردستان  را برگزار می کند.

وی ادامه داد: این دوره از جشنواره در راستای ارتقاء، تشویق و ترویج اجرای عمومی آثار نمایشی در سطح استان و با تأکید بر تولید نمایش هایی با مضامین انسانی و فاخر برگزار می شود.

وی با اشاره به محور های مورد تاکید دبیرخانه بیست و نهمین جشنواره ی تئاتر استانی عنوان کرد: نگاه ویژه به شعار سال(حمایت از تولید ملی)، توجه به مفاهیم فرهنگ کهن ایرانی،اسلامی  با رویکردی خلاقانه و نو، ارائه ی نمایش هایی درجهت نفی خشونت وجنگ طلبی و درحمایت از گسترش صلح جهانی، نگاه هنرمندانه و تحلیلی به مسائل اجتماعی روز، خصوصا مسائل خانواده، جوانان، طلاق و مبارزه با مصرف مواد مخدر و قاچاق کالا، بهره گیری از فرهنگ بومی و محلی در نمایش ها از جمله محورهای این دوره از جشنواره تئاتر استانی است.

قلعه شاخانی با بیان اینکه، بیست ونهمین جشنواره تئاتر استان کردستان ویژه ی نمایش صحنه ای است، افزود: متقاضیان بخش نمایش های خیابانی باید از طریق فراخوان اعلام شده ی دبیرخانه ی  جشنوار ی بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اقدام کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، اذعان کرد: آثار نمایشی متقاضی، می بایست در فاصله زمانی شهریور 96 تا  یک هفته مانده به زمان بازبینی جشنواره سال 97 در یکی از سالن های استان اجرای عمومی داشته باشند و حداقل  5 اجرا به تایید انجمن هنرهای نمایشی و مجوز شورای صدور پروانه نمایش شهرستان یا استان داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه متقاضیان نباید پیشتر با همین گروه (بازیگران وکارگردان) درهیچ جشنواری (استانی، منطقه ای و سراسری)شرکت کرده باشند، ابراز داشت: نمایش هایی که مبتنی بر متون نمایشنامه نویسان  مطرح کشوریا متون چاپ شده بوده و تاکنون اجراهای زیادی از آن ها شده باشد، تنها در صورت ارائه طرح اجرایی خلاق و نو مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

قلعه شاخانی همچنین گفت: حضورنمایش های اقتباسی ازآثارخارجی-به شرط ایرانی شدن-با ذکرنام اثراصلی دربخش مسابقه جشنواره بلامانع است.

وی با بیان اینکه هرکارگردان فقط با یک اثر نمایشی می تواند در جشنواره حضور داشته باشد، اضافه کرد: تعیین زمان، مکان و تعداد اجرا در جشنواره بر عهده ی ستاد برگزاری جشنواره و بر اساس امکانات موجود بوده و دبیرخانه هیچ تعهدی نسبت به هماهنگی حضور  بازیگران مشترک در اجراهای متفاوت را نخواهد داشت.

وی افزود: با هدف حمایت از حقوق نویسندگان و نا شرین آثار هنری، ارائه ی مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر ضروری است و آثاری که این بند را رعایت نفرمایند مورد ارزیابی و بازبینی جشنواره قرار نخواهند گرفت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، زمان نمایش ها را حداقل 30 و حداکثر 90 دقیقه اعلام کرد و افزود: چنانچه مواردی در فراخوان درج نشده باشد،موضوع از طریق ستاد جشنواره تصمیم گیری،اعلام و اجرا خواهد شد و اگرمشخص شود که آثار برگزیده از فراخوان تخطی نموده اند،ستاد جشنواره مانع حضور اثر نمایشی در هر مرحله از جشنواره می شود.

قلعه شاخانی با اشاره به بخش جنبی بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی بیان کرد: پس از بازبینی آثار متقاضی بخش جنبی ، در این  بخش، 1 یا 2  اثر نمایشی می توانند حضور داشته باشند.

وی آخرین مهلت ارسال آثار برای بازبینی را تا پایان وقت اداری  روز پنجشنبه چهارم مرداد سال جاری اعلام و بیان کرد: نتایج بازبینی همزمان با هفتم مرداد اعلام و جشنواره نیزهمزمان با 16 تا 18 مرداد در سنندج برگزار می شود.

قلعه شاخانی خاطر نشان کرد: علاقه مندان به شرکت در این دوره از جشنواره تئاتر استانی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس دبیرخانه ی دائمی جشنواره ی تئاتر استانی کردستان واقع در سنندج – میدان بسیج - بلوار توحید – مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج - دفتر انجمن هنر های نمایشی استان مراجعه و یا با شماره تلفن   33230009 تماس بگیرند.

روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500