اخبار

نسخه خطی قرآن کاتب هورامانی در مجتمع فرهنگی هنری سروآباد جانمایی شد

نسخه خطی قرآن کاتب هورامانی در مجتمع فرهنگی هنری سروآباد جانمایی شد
سومین قرآن خطی کشور از نظر بزرگی از آثار لقمان احمدی، کاتب نامی منطقه هورامان در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد جانمایی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، لقمان احمدی، کاتب بزرگ‌ترین قرآن خطی غرب کشور در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: سومین قرآن خطی کشور از نظر ابعاد به‌عنوان یکی از بزرگترین آثار هنری ام   با حضور مسئولان استانی در محل دائمی نمایشگاه نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سروآباد جانمایی کردند.
وی افزود: حدود سی سال است که مشغول خوشنویسی و ۱۷ سال هم مشغول کتابت قرآن کریم هستم، ثمره سال‌ها قلم‌زدنم بیش از هزار تابلو خوشنویسی از آیات در خطوط مختلف و کتابت سه قرآن است که نفیس‌ترین این آثار، قرآنی است که سومین قرآن کشور از لحاظ بزرگی است.
احمدی با اشاره به اینکه در اول رمضان ۱۳۹۲ کتابت این قرآن نفیس را شروع کردم و دو سال بعد، در اول رمضان ۱۳۹۴ کتابت آن را به پایان رساندم، گفت: این قرآن به خط نسخ در ابعاد یک متر در ۶۴ سانتیمتر است که هر صفحه حاوی ۲۰ سطر با وزن ۳۰ کیلوگرم و جلد چرم است.
وی با بیان اینکه برای نگارش این قرآن بیش از ۱۲ هزار ساعت، زمان صرف شده است، بیان کرد: این اثر در ۳۰۴ صفحه و در هر صفحه ۲۰ سطر به خط نسخ با مُرکب سنتی مشکی بر روی کاغذ قهوه‌ای‌ رنگ دست‌ساز به کتابت درآمده و جلد آن نیز از جنس چرم قهوه‌ای متمایل به قرمز است. پیش‌ازاین دو نسخه دیگر نیز یکی در ابعادی به طول ۵۰ و عرض ۳۵ سانتیمتر و دیگری به طول ۷۰ و عرض ۵۰ سانتیمتر به نگارش درآورده‌ام.
این کاتب قرآنی گفت: یکی از مهم‌ترین عواملی که در موفقیت من در نگارش این قرآن تأثیر بسزایی داشت، حمایت و یاری خانواده‌ام و به‌ویژه فرزندم بود که جای بسی تقدیر و تشکر دارد.
یادآور می‌شود، لقمان احمدی، در سال ۱۳۴۹ در شهرستان مریوان متولد شد و در سال ۱۳۷۰ در محضر سعید غفوری، خوشنویسی را شروع کرده و در محضر اساتیدی همچون سعید قادری از سنندج و محمدامین بی‌نیاز از سقز نستعلیق را فراگرفت و در سال ۱۳۷۶ از طریق برادر هنرمند و خوشنویس شوکد خالد با استاد احمد عبدالرحمن در هولیر آشنا شده و الفبای خط عربی را یاد گرفته و ازآن‌پس به‌صورت مکاتبه‌ای با ایشان کار می‌کند و از شیوه محمد شوقی و مشق‌های اساتید تُرک بهره برده‌ است، مدرک فوق ممتاز خود را نیز در سال ۱۳۹۱ گرفته است.
 
۹ آذر ۱۳۹۸ ۱۹:۴۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید